Anasayfa / GÜNCEL HABERLER / 31 Temmuz’da Kılavuzlu Barajıyla Amik Ovası Suya Kavuşuyor

31 Temmuz’da Kılavuzlu Barajıyla Amik Ovası Suya Kavuşuyor

31 Temmuz’da Kılavuzlu Barajıyla Amik Ovası Suya Kavuşuyor!

Birçok ürünün yetiştirildiği bereketli Amik Ovası, iklim değişikliklerine bağlı olarak azalan yeraltı suları nedeniyle kontrolsüz sulama yapan çiftçilere tehdit oluşturuyordu. Devlet Su İşleri (DSİ) Kahramanmaraş 20’nci Bölge Müdürü Sadullah Seven, Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Projesi kapsamındaki şantiye işinin bitiş süresinin normalde 14 Kasım 2018 olduğunu ifade ederek, “Hatay’ın su ihtiyacı nedeniyle bunu daha erken aldık. 31 Temmuz itibarıyla ovaya su verilecek” dedi.

BİLGİ ALDILAR
AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu ile AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, çevre ilçelerin belediye başkanlarıyla, Gaziantep Nurdağı mevkisinde DSİ tarafından yürütülen ve Amik Ovası’nın sulama sorununu ortadan kaldıracak Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Projesi çalışmaları hakkında bilgi aldı.

31 TEMMUZ’DA SU VERİLECEK
Kılavuzlu Barajı ve kanalları ile beraber, projenin toplam maliyetinin 3 milyar lirayı bulduğunu vurgulayan Seven, “Bunu bitirdiğimiz zaman 1 milyon 60 bin dönüm alana sulama suyu vermiş olacağız. Şantiyenin bitiş süresi normalde 14 Kasım 2018 idi ancak Hatay’ın su ihtiyacı nedeniyle bunu daha erken aldık. 31 Temmuz itibarıyla ovaya su verilecek” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN ÖNEM VERİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu projeye verdiği önemden dolayı teşekkür eden Yayman, şunları söyledi: Cumhurbaşkanımızın vizyonu, perspektifi budur. Dağları delip, 85 kilometre kanalla 20 kilometre de su yatağından, yani 100 kilometrelik bir kanaldan su gelerek Amik Ovası’nın hayali gerçekleşmiş olacak. Ovada sulanmayan bir karış toprak kalmayacak. Bölgemize hayırlı olsun.

kaynak: sabah.com.tr

Hakkında admin

Bu Haberde İlginizi Çekebilir

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması. Hatay’da etkili olan sağanak yağışlar ve açılan baraj …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.