Anasayfa / GÜNCEL HABERLER / Başkan Yavuz “Çevremizi Temiz Tutalım Tutmayanları Uyaralım”

Başkan Yavuz “Çevremizi Temiz Tutalım Tutmayanları Uyaralım”

Başkan Yavuz “Çevremizi Temiz Tutalım Tutmayanları Uyaralım.”

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, 5-10 Haziran tarihleri arasında kutlanan Dünya Çevre Haftası dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

“İçinde bulunduğumuz toplumu oluşturan ortam çevremizdir. Kalbimiz kadar temiz bir çevrede yaşamak her insanın hakkıdır.” Diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

“Dünya Çevre Gününün amacı; Sürdürülebilir akıllı bir kalkınma politikası uygulayarak, insanların yaşamlarını iyi bir düzeyde sürdürebilmeleri için gereksinim duydukları doğal kaynakları gelecek nesilleri de düşünerek doğaya, amaca ve çevreye uygun bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır.

Doğayı korumak, çevre sorunlarının çözümü için çalışmak ve gelecek kuşaklara daha temiz daha iyi bir yaşam alanı bırakmak tüm insanlığın en önemli görevlerinden birisi olmalıdır. Çevremizin korunması, çevre sorunlarının çözülerek çevrenin bakımı ve insanların çevre temizliğine duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 1972 yılında çevre konferansında alınan karar doğrultusunda 5 Haziran günü “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edilmiş ve bu doğrultuda Birleşmiş Milletler çevre programını oluşturarak çevre konusunda uluslararası iş birliğine öncülük görevini üstlenmiştir.

Dünya nüfusunu hızla artması, çarpık kentleşme, sanayileşme artıklarının çevreye yayılması, toprak, hava, su gibi doğal kaynakların israf edilmesi gibi faktöre bağlı olarak iklim değişikliğinden toprak, su ve havanın kirlenmesinden, biyolojik zenginliğin azalmasına kadar baş gösteren çeşitli önemli sorunlar insanlığı ve geleceği tehdit etmektedir.

Tabiatı korumak ve küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, hepimizin ahlaki ve insani görevidir. Şunu her zaman hatırlamalıyız! Dünya bize emanet, bizden de gelecek nesillere emanet olacaktır.

Bu amaçlar doğrultusunda 05-10 Haziran tarihleri arasında kutlanan Dünya Çevre Haftası nedeniyle ve Hatay Expo 2021 projesi kapsamında Gölbaşı Gölündeki kirliliğin temizlenerek gölün daha temiz bir şekilde doğaya hizmet etmesinin sağlanması ve Gölbaşı Gölü’nün doğal su altı zenginliklerini dünyaya tanıtılması, çocuklarımıza ve halkımıza dünyamızın geleceğinin kurtulması için çevremizin temiz tutulmasının önemi anlatılarak bir farkındalık yaratılması amacıyla Kırıkhan Kaymakamlığı, Kırıkhan Belediyesi, İskenderun Teknik Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu ve Hatay Tabiatı Koruma Derneği tarafından Türkiye’nin ünlü su altı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan, İSTE’den gelen 20 profesyonel dalgıç, çevreci birçok dernek üyeleri, vatandaşlarımız ve çocuklarımızla bir araya gelerek 4 Haziran Pazar günü Saat: 09:00 ‘da Gölbaşı Gölünde “Çöp Atma El At. Gel Birlikte Temizleyelim, Çevreni Temiz Tut” diyerek sualtı ve kıyı temizliği etkinliğine katıldık. Çocuklarımıza ve vatandaşlarımıza tişörtler, şapkalar ve çöp poşetleri dağıtarak Gölbaşı gölünün kirlenmesine neden olan atık maddelerin gölün içinden çıkartılarak çöp aktarma istasyonlarına gönderilmesini sağladık.

Daha temiz bir dünya için çevreye olan sorumluluklarımızı, toplum ve bireysel olarak yerine getirip insanlığı daha temiz yaşanabilir dünya bırakma temennisiyle 5 Haziran Dünya Çevre Gününün tüm insanlığa hayırlar getirmesini dilerim.”

Ayhan Yavuz
Kırıkhan Belediye Başkanı

 

Hakkında admin

Bu Haberde İlginizi Çekebilir

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması. Hatay’da etkili olan sağanak yağışlar ve açılan baraj …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.