Anasayfa / GÜNCEL HABERLER / Hatay Karpuzu Adana Karpuzuna Rakip Oldu

Hatay Karpuzu Adana Karpuzuna Rakip Oldu

Hatay Karpuzu Adana Karpuzuna Rakip Oldu!

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde yetiştirilen karpuz, Adana’nın meşhur karpuzuna rakip oldu.


Hatay’ın Yayladağı ilçesinde üretilen çileğin ardından karpuz üretimine de başlanıldı. Aroması, yumuşaklığı ile Adana karpuzuna rakip olan Yayladağı karpuzu tarla da 80 kuruşa satılıyor. Hatay’ın Yayladağı İlçesi Çabala Mahallesi’nde çiftçilik yapan İhsan Erdem yaklaşık 15 yıldan beri üretime devam ettiği karpuzun rağbet görmeye başladığını ve su olmamasına rağmen üretim yaptıklarını dile getirdi.
Çiftçi İhsan Erdem su olmamasına rağmen karpuz üretimi yaptıklarını ve 1 dönüm tarladan 8 ton karpuz hasat ettiklerini belirterek “Yayladağı’nda geçmiş dönemlerde üretimini yaptığımız tütün bittikten sonra alternatif olarak karpuz üretimine yöneldik. Çiftçilik yapıyoruz ancak su olmadığından dolayı zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz. Karpuz, bol su isteyen bir meyvedir. Ancak bizim burada yaptığımız üretimde su olmamasına rağmen 1 dönüm tarladan yaklaşık olarak 8 ton karpuz toplamaktayız. Burada suyumuz olsa da üretim de daha fazla mahsul elde edebiliriz. Ürettiğimiz karpuz özellikle son zamanlarda piyasa da çok tutulmaya başladı” dedi.


Çiftçi İhsan Erdem kendi imkanları ile yaptıkları göletten su ihtiyacının bir kısmını karşıladıklarını söyleyerek “bizim üretimini yaptığımız karpuz orijinal çekirdektir. Su olmamasına rağmen orijinal çekirdek olduğundan dolayı çok tercih ediliyor. Su sıkıntısı çektiğimizden dolayı şimdilik Adana karpuzuna henüz tam anlamı ile rakip olamadık. Ama her şeye rağmen burada ürettiğimiz karpuzlar içerisinde 22 kilo 700 gram karpuz tarttık. Kendi imkanlarımız ile yaptığımız gölet ile su ihtiyacımızın bir kısmını karşılamaya çalışıyoruz. O su sayesinde burada tarıma devam etmekteyim. Böyle sıkıntılar yaşamasak belki çevrede ki birçok çiftçimizde Yayladağı’nda karpuz üreterek gelir elde edebilir” ifadelerine yer verdi.
Yayladağı’nda bazı çiftçilerinde karpuz üretimi yapmaya çalıştığını ancak istedikleri sonucu almadıklarını vurgulayan Çiftçi İhsan Erdem “Yayladağı’nda yaklaşık 15 yıldan beri karpuz üretimi ile uğraşıyorum. Bu işi yapanda tek kişiyim diyebilirim. Birçok çiftçimiz ekim yaptısa da istedikleri sonucu alamadılar, çok şükür biz karpuz üretiminden iyi para kazandım ve kazanmaya da devam ediyorum. Geçtiğimiz senelerde 8 dönüm ekim yaptım ve yaklaşık 80 ton karpuz aldım. Bu sene ise 5 dönüm ektim ve toplamda 40-45 ton karpuz almayı ümit ediyoruz. Bu yıl ilk hasadı yaptık ve çıkan 22 ton karpuzu sattık. İkinci hasatta 10-12 ton civarı, sonrasında iki hasat daha yaparız” dedi.
Çiftçi İhsan Erdem ürettikleri karpuzun tamamen organik olduğunu ve kesinlikle aşı kullanmadıklarını belirterek “bu karpuz üretimini daha da geliştirerek, buralara tüccarların gelmesini istiyoruz. Adana karpuzu bizim burada yetişen karpuzumuzdan daha önce çıkıyor. Ancak bizim karpuzun hasadı yapıldıktan sonra Adan karpuzu satılmıyor. Çünkü tadı, aroması, sululuk oranı, yumuşaklığı ve orijinal çekirdek olması nedeni ile çok tercih ediliyor. Bizim karpuzlarımızda kesinlikle aşı yoktur, tamamen organik, gübresiz, kendi halinde yetişmektedir. Tadına bakanlara göre Adana karpuzu ile arasında çok tat farkı var” dedi.
Adana karpuzunun toptan satış fiyatı ortalama 60 kuruş olduğunu, Yayladağı karpuzunun ise tarlada ki fiyatının 80 kuruş, perakende fiyatının ise 1 lira olduğunu belirten Çiftçi İhsan Erdem karpuzu İskenderun’dan gelen tüccarlara sattıklarını da sözlerine ekledi.

Hakkında admin

Bu Haberde İlginizi Çekebilir

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması. Hatay’da etkili olan sağanak yağışlar ve açılan baraj …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.