Anasayfa / FOTO GALERİ / Sağlık Durumunu Anlatan 8 İdrar Tipi!

Sağlık Durumunu Anlatan 8 İdrar Tipi!

Sağlık Durumunu Anlatan 8 İdrar Tipi

Vücut sağlığının göstergesi olan idrar açık sarıdır. Eğer koyu sarı ise bu susuzluk göstergesi olabilir, daha çok su içmelisiniz.

Antik çağlardan beri insan idrarının rengi bir çok hastalığın teşhisinde yararlı olmuştur; yani renkte, kokuda veya yoğunlukta değişiklik vücutta bir şeylerin iyi gitmediğine işaret edebilir.

İdrar aracılığıyla yediğimiz içtiğimiz şeylerle vücudumuza giren ve ihtiyacımız olmayan yüzlerce atıktan kurtuluruz. Ancak, idrar bize bir çok sağlık problemi konusunda uyarı da verebilir; tonu değişebilir, ve oluşan kötü koku ile kendini belli edebilir. 

Bir çoğumuz idrarın sağlığımız hakkında bize söyleyebileceklerinden habersiziz ve idrarda hastalığa işaret edebilecek değişiklikleri görmezden geliriz. Vücudumuzda neler olduğunu bilmek çok önemli. İdrarınızdaki değişikliklere dikkat edin. Aşağıda sizlere sağlığınızın durumu hakkında uyarı verebilecek olası 8 farklı idrar tipinden bahsedeceğiz.

Açık sarı renkli idrar

Sağlıklı bir bireyin idrarı açık sarı renklidir, ve neredeyse transparandır.İdrarın rengi ürolobin isimli bir pigmentten gelir. İdrar suda seyrelen ürolobinleri taşır ve bu transparan açık sarı rengini oluşturur, bu da düzenli olarak su aldığımızı gösterir. Eğer sarı koyu ve yoğun ise bu susuz olduğumuz anlamına gelir.

Ancak eğer idrarın rengi çok açıksa ve kişi sık sık idrar çıkma ihtiyacı duyuyorsa vücutta fazla alkol veya su artışı olabilir, bu da genelde fazla su tüketiminden kaynaklanır. Öte yandan, eğer renk temizse ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı varsa, kişi aşırı sıvıyı sindiremiyor demektir, bu da diyabete işaret edebilir.

Puslu idrar

Eğer idrar puslu ise içeriğinde fosfat vardır, bu da böbrek taşları yüzünden olabilir. Eğer idrar günlerce puslu kalıyorsa bu idrar yolu enfeksiyonuna işaret eder ve bu durumda doktorunuza gitmenizi öneriyoruz. Genelde, puslu idrar kötü kokuyla ve sık sık tuvalete çıkma ihtiyacıyla gelir. 

Söz konusu erkekler olunca, puslu ve kirli idrar, idrar yolunda biriken meniden kaynaklanabilir.

Mavimsi yeşilimsi idrar

Genelde bu yediğiniz yiyecekler yüzündendir, özellikle mavi veya yeşil yiyeceklerden kaynaklanır. Mesela, kuşkonmaz idrarın mavimsi yeşilimsi renk almasına sebep olabilir. 

Diğer yandan, mavimsi veya yeşilimsi renk vitamin veya ilaçları işliyor olduğunuzu da gösterebilir. Bunlardan ikisi de mavi rengi açıklamıyorsa doktorunuza başvurun.

Turuncu idrar

Turuncu böğürtlen, pancar, havuç veya diğer turuncu yiyecekler idrarın turuncu olmasına sebep olabilir. Bazı ilaçlar ve susuzluk da idrara bu rengi verebilir. Eğer idrar koyu turuncu ve neredeyse kahverengi ise bu idrarda öd olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda doktorunuza başvurun.

Kahverengi idrar

İdrar kahverengi ise bu baklagiller, ışgın veya bazı ilaçların tüketiminden kaynaklanabilir. Aşırı durumlarda, bu idrar rengi karaciğer sorunlarına veya kronik susuzluğa işaret eder. 

Köpüklü idrar

Bu durumlarda doktora gitmenize gerek yok, ama renk koyulaştığında durum ciddi olabilir. Eğer idrar fazla köpüklü ise vücutta fazla protein olduğuna işaret eder. 

Ağır kokulu idrar

İyi kokan herhangi bir idrar yoktur, ama hepimiz normal idrar ile kötü kokulu idrar arasındaki farkı biliyoruz. İdrarda kötü koku fazla kahve ve kuşkonmaz tüketiminden kaynaklanabilir. Eğer durum bu değilse ama idrarınız kötü kokuyorsa doktorunuza başvurun.

Pembe veya kırmızı renkli idrar

Bazı yiyeceklerdeki doğal kırmızı renk idrar renginde değişikliğe yol açabilir ve onu pembeleştirebilir. Yaban mersini, ışgın ve diğer kırmızı yiyeceklerin tüketimi idrar tonunda değişikliğe yol açabilir. Ancak bu renk bazı ilaçların tüketimi, idrarda kan, aşırı egzersiz ve enfeksiyonla da gerçekleşebilir.

Eğer idrar 24 saatte normal rengine dönmüyorsa doktorunuza başvurun. En aşırı durumlarda pembe veya kırmızı idrar rengi böbrek kanseri, büyümüş prostat veya safra kesesi taşlarının göstergesi olabilir.

Hakkında admin

Bu Haberde İlginizi Çekebilir

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması. Hatay’da etkili olan sağanak yağışlar ve açılan baraj …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.