Anasayfa / GÜNCEL HABERLER / EXPO 2021 Tüm Renkleriyle Hatay’da!

EXPO 2021 Tüm Renkleriyle Hatay’da!

EXPO 2021 Tüm Renkleriyle Hatay’da!

NEDEN HATAY?

Hatay Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Yöredeki tarihi yaşam bulguları M.Ö. 100.000’lere kadar uzanır. Elde edilen buluntular; bölgenin orta paleolitik neolotik kalkolit dönemlerde ve tunç çağında yaygın bir yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Amik Ovasında; Çatalhöyük Tel Tainat Tel Cüdeyde ve Tel Atçana’da ilk tunç çağı yerleşmeleri tespit edilmiş ve mimari kalıntılara rastlanmıştır. Kalıntılar; bu yerleşmelerde beylikler biçiminde yaşandığının ip uçlarını vermektedir.
İlk tunç çağından itibaren Amik Ovası’ndaki bu beylikler; sırasıyla Akadların Yamhad Krallığının Hititlerin ve Mısırlıların egemenliğine girmiş Hitit imparatoru I. Şuppiluliuma döneminde tekrar Hitit egemenliğine girerek bu durum M.Ö. 13. yüzyıla kadar devam etmiştir.

EXPO Nedir ?

EXPO;  Kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında bir olimpiyattır.

İngilizce “Exposition” yani sergileme kelimesinin kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkan ve günümüzde uluslararası fuarları tanıtmak için kullanılan EXPO kelimesi aynı zamanda Dünya Sergisi ya da Dünya Fuarı anlamına gelmektedir.

EXPO yenilikçi paylaşımları ve ilerlemeyi teşvik ederek iş birliğini desteklemeyi ve halkın eğitim seviyesini arttırmayı amaçlayan uluslararası bir etkinliktir.

Hakkında admin

Bu Haberde İlginizi Çekebilir

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması

Göle Dönen Aşağıoba Mahallesinde Hasar Tespit Çalışması. Hatay’da etkili olan sağanak yağışlar ve açılan baraj …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.