Anasayfa / YAZARLAR / Muzaffer Sait Gençoğlu / Çok Seviyoruz Kırıkhan’ı

Çok Seviyoruz Kırıkhan’ı

Çok Seviyoruz Kırıkhan’ı…

İçerden bakınca tozlu yolları vardır Kırıkhan’ın, Gün batımına ayarlı dolmuşları ve esnafları…
Bazen yaşayan halktan şikayet ederiz, bazen yönetenlerden..
Yol ortasına sandalye atıp oturan komşular, kaldırımı bırakıp taşıt yolunda yürüyen yayalar.. O kadar şikayetçiyiz ki bu ilçeden, bir yolunu bulup dışarıya çıkmak istiyoruz.

Önce İskenderun’a ve Antakya’ya sonra şehir dışına çıkmak…
Bütün sıkıntı KIRIKHAN’da, kendimizi bir atabilsek dışarıya, hiçbir derdimiz, sıkıntımız kalmayacak.
Hem maddi sıkıntılarımız bitecek, Hem manevi…

Hadi beraberce çıkalım Kırıkhan’dan,

Daha İskenderun’a ulaşır ulaşmaz ağzınızı dayayıp içtiğiniz yaz mevsiminde bile buz gibi akan suları unutun. Sonra bir çok yerleşim biriminde bulamayacağınız akar suları; Karasu’yu, Kırıkhan Çayını, Buz gibi sularıyla dinlenme yeri olan Delibekirli’yi Kurtlusoğuksu’yu unutun. Bektaşlı yok Kırıkhan’ın dışında.. Dükkanın önüne iki sandalye atıp sohbet ettiğiniz bakkalı, Sakalınızı alana kadar Kırıkhan’ın tüm sıkıntılarını baştan sona anlatan berberi unutun.

Ova yaz sıcağında kavrulurken içinizi serinleten Alan yaylasını, Serin havasıyla bir taraftan İskenderun’un uçsuz bucaksız deniz manzarasını, diğer taraftan denizi andıran amik ovasının manzarasını sunan Radarı aklınızdan çıkarın..
Hafta sonu mangalı alıp mesire alanına koşmak yok, Tüm aile arabaya atlayıp kangal yemeye gidemezsiniz. Oltanızı yada ağınızı alıp balık tutmayı, hatta tuttuğunuz balığı hemen orada közde pişirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

İki tarafından suyu hiç eksilmeyen kanatlı caddesinde yürürken karşılaştığınız her esnafı tanıyıp selam vermek Kırıkhan’da kaldı..
Kavunun en tazesi, Eriğin daldan kopanı, Narın Karamemeti, havucun en güzeli artık her istediğinde ulaşacağınız kadar yakın değil,
Pazartesi, Çarşamba, Cumartesi, Pazar günleri her türlü taze sebze ve meyveyi bulabileceğiniz Pazar yerleri de yok.
Bu yüzden Facebook’ta 17 bin takipçisi olan HATAY/KIRIKHAN sayfamızda Delisini de paylaşsak, Velisini de, Sokağını da paylaşsak, Caddesini de, Meyvesini de paylaşsak, Sebzesini de büyük ilgi topluyoruz..

İçerden bakınca göremediklerimizi daha arabamız Topboğazı’nı aşarken özlüyoruz.

Belki gerçekten eksikleri çok Kırıkhan’ın.

Ama biz farkında olmasak ta aslında Çok Seviyoruz Kırıkhan’ı…

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.